Transport z lotniska w Marrakeszu

Transport z lotniska w Marrakeszu

Międzynarodowe lotnisko Marrakesz Menara

Lotnisko Menara w Marrakeszu
Lotnisko Menara w Marrakeszu
Międzynarodowe lotnisko Marrakesz Menara jest oddalone tylko 3km od medyny – starej części miasta.

Od czasu otwarcia przestrzeni powietrznej Maroka dla innych międzynarodowych firm lotniczych, lotnisko w Marrakeszu oferuje połączenia lotnicze z głównymi miastami europejskimi, takimi jak Paryż, Madryt, Lizbona, Barcelona, Londyn, Piza, itd.

Transport z lotniska w Marrakeszu do starej medyny jest łatwy.

Jeśli to twoja pierwsza podróż do Maroka warto zapoznać się w kilkoma faktami, które sprawią, że twój przyjazd do Marrakeszu będzie znacznie płynniejszy.

Z medyny na lotnisko można dostać się autobusem, taksówką lub pieszo. Na tej stronie podam kilka transportowych porad jak się dostać do centrum Marrakeszu.

Transfer z lotniska Menara do centrum Marrakeszu

Taxi z lotniska Menara do centrum

Grand Taxi na Placu Dżamaa el-Fna w Marrakeszu
Grand Taxi na Placu Dżamaa el-Fna w Marrakeszu
Taksówki czekają na zewnątrz bramy przylotów, na pewno będziesz miał mnóstwo ofert, kierowcy sami podchodzą do turysto i oferują swoje usługi.

Spokojnie poczekaj i poobserwuj jak taksówkarze próbują wszelkich starań, aby uzyskać klientów.

Cena za taxi jest trochę wysoka, ale nie ma szans na jej zmianę lub targowanie się o cenę, ponieważ jest stała i wynosi  150 dirhamów / 15 euro za podróż. Podróż do centrum trwa kolo 15 minut.

RADA: by obniżyć koszt nie jedz sam. Umów się z kilkoma osobami lub poczekaj aż taxi się zapełni, w końcu większość i tak jedzie w tą samą stronę. Wtedy można rozłożyć koszty na kilka osób.

Autobus z lotniska do centrum Marrakeszu

Autobus z lotniska Marrakesz Menara do centrum
Autobus z lotniska Marrakesz Menara do centrum (źródło: www.skyscrapercity.com)
Miejskie autobusy w Maroku są dobrze zoorganizowane. Autobus z lotniska zabierze Cię na małą wycieczkę po mieście, zatrzymując się na kilkunastu przystankach.

Cogodzinne odjazdy rozpoczynają się o 6:30 rano. Ostatni autobus z lotniska odchodzi o 23:30.

Bilet kupuje się u kierowcy autobusu i kosztuje on 20 dirhamów / 2 euro. Bilet powrotny kosztuje 30 dirhamów / 3 euro. Podróż trwa 20-30 minut.

Przystanek znajduje się dosłownie kilkaset metrów od wyjścia z lotniska, na lewo.

Szukaj autobusu linii 19 z napisem “Aeroport-Centre Ville” (i “Centre Ville-Aeroport” odwrotnej kolejności w drodze powrotnej z medyny na lotnisko Menara)

Autobus wysadzi cię pod mecztem Koutoubia, tuż przy placu Dżamaa el-Fna.

Pieszo z lotniska do medyny Marrakeszu

Meczet Koutubia Marrakesz
Meczet Koutubia Marrakesz

Może się to wydać śmieszne, bo brzmi to jak długa trasa, ale centrum jest oddalone od lotniska tylko o 3 km.

Po wyjściu z hali przylotów i przejściu około 500 metrów dotrzesz do  bramy lotniska.

Za bramą lotniska skręć w lewo i idź cały czas prosto, aż do centrum miasta – medyny.

Pierwszy spacer i zetknięcie z Marrakeszem dostarczy Ci niezapomnianych wrażeń.

RADA: weź ze sobą butelkę wody.

Linie lotnicze obsługujące Marrakesz

Skrót Marrakech Menara Airport  to RAK (IATA: RAK / ICAO: GMMX). Jest to jeden z największych portów lotniczych w Maroku, obsługujący kilkadziesiąt lotów dziennie, łączących Marrakesz z wieloma miastami w Europie.

Od 2008 roku, lotnisko Marrakesz przyjmuje ponad 3 mln pasażerów rocznie.

Linie lotnicze latające do / z Marakeszu

Air Europa, Air Méditerranée, Binter Canarias, British Airways (obecnie z Londynu-Gatwick), Brussels Airlines, EasyJet (z Londyn-Gatwick, Lyon, Madryt, Manchester, Mediolan-Malpensa, Paryż -Charles de Gaulle), EasyJet Szwajcaria, Europa Airpost (obecnie z Londynu-Gatwick), Germanwings, Iberia obsługiwane przez Air Nostrum, Islas Airways, Jet4you, Jetairfly, Luxair, Norwegian Air Shuttle, Royal Air Maroc (obecnie z Barcelony, Bordeaux, Brukseli, Casablanka, Genewa, Lille, Londyn-Gatwick, Lyon, Madryt, Marsylia, Mediolan-Malpensa, Monachium, Nantes, Nicea, Paryż-Orly, Tangier, Toulouse), Royal Air Maroc Express, Ryanair (z Alicante, Beauvais- Tillé, Bologna, Bremen, Bristol, Bruksela-Charleroi South, East Midlands, Edynburg, Girona, Hahn, Londyn-Luton, Londyn-Stansted, Madryt, Milan-Orio al Serio, Piza, Porto, Reus, Rzym-Ciampino, Sewilla , Valencia, Weeze), Edelweiss Air, TAP Portugal obsługiwane przez Portugalia, Thomas Cook Airlines Belgium, Thomson Airways, Transavia, Vueling Airlines, XL Airways Niemcy.

Posted on: November 5, 2012ania