Pogoda w Maroko

Pogoda w Maroko

Pogoda na pustyni

Czy chcesz się wygrzać w słońcu, pochodzić po górach czy zwiedzać imperialne miasta Maroko to całoroczny kierunek na wakacje i 12 miesięcy gwarantowanej dobrej pogody, w którymś z zakątków kraju.

Co powinieneś wiedzieć o pogodzie w Maroku?

– w każdym miesiącu można się cieszyć słońcem, które świeci w Maroku przez ponad 300 dni w roku.

– Maroko zyskało przydomek “zimengo kraju z gorącym słońcem”. Co to znaczy? Znaczy to, że mimo iż dni mogą być upalne, wieczory są dużo chłodniejsze, a im wyższa wysokość tym chłodniej.

– upał w Maroku nie jest tak męczący jak upalne temperatury w Polsce, gdyż jest to upał suchy, a nie wilgotny jak w naszym kraju.

– nawet w letnich miesiącach lepiej zabrać ze sobą jakiś długi rękaw na wieczorny chłód lub oceaniczny wiatr.

– szczyt sezonu turystycznego w Maroku trwa od marca do końca czerwca, gdy kończy się okres deszczowy a wielkie upały się jeszcze nie zaczęły oraz wczesna jesienią, czyli wrzesień i październik

Strefy klimatyczne Maroka

Pogoda w Maroku kształtowana jest przez geografię kraju. Wyróżnić można 4 strefy klimatyczne, które różnią się od siebie pogodą w poszczególnych miesiącach.

1. Góry Rif na północy: w rejonie Tangeru i Szafszawanu występuje klimat śródziemnomorski z gorącym latem i dużą ilością słońca latem (od maja do września) oraz ciepłymi i słonecznymi dniami z okresami deszczowymi przez resztę roku

2. Atlantyckie wybrzeże na zachodzie: na wybrzeżu w okolicach Casablanki występują największe opady kraju, szczególnie zimą (od grudnia do lutego). W południowej części wybrzeża, w okolicach Essouiry, dzięki bliskości Sahary klimat jest suchszy. Zima jest łagodna i bez śniegu.

3. Góry Atlasu w centrum: na szczytach Atlasu śnieg może zalegać przez cały rok. Przełęcz Tizi n’Tichka może być nieprzejezdna z powodu opadów śniegu. i lawin.

4. Pustynia Sahara na południu i wschodzie: od Atlasu na południe lato jest bardzo upalne i suche. Zimą dni są przejemne i słoneczne, ale w nocy wysępują nawet ujemne temperatury.

Pogoda w Maroku w miesiącach

Wiosna

Marzec, Kwiecień i Maj – jedne z najlepszych miesięcy na wizytę w Maroku. Temperatury rosną i oscylują między 20 a 35 stopni. Idealny czas na dowolny kierunek w Maroko. Dużo turystów.

Lato

Czerwiec – średnie temperytury w okolicach 35 stopni, dla niektórych może być za gorąco w miastach lub na pustyni, ale świetna pogoda na plażę

Lipiec – od połowy lipca zaczynają się w Maroku prawdziwe upały, szczególnie odczuwalne w miastach i na południu kraju. Raczej nie wybieraj się na pustynie. Idelany czas na wybrzeże, północ i góry. Omijaj Marrakesz , Fez i Warzazat.

Sierpień – czas wielkich upałów, znacznie powyżej 40 stopni – omijaj południe kraju i miasta. Idealny czas na wizyte na marokańskie plaże, gdzie temperatury oscyluja w granicach 30 stopni.

Jesień

Wrzesień – ciągle gorąco, ale już znośnie. Dobry czas na każde miasto w Maroku, również na pustynię

Październik – ciepłe dni, bardzo przyjemne temperatury w całym kraju. Czas dla turystów, którzy nie lubią upałów, idealny miesiąc na wycieczkę na pustynię

Zima

Listopad i Grudzień – dużo bezchmurnych dni i ciepłe dni, temperatury w okolicach 20 stopni. Najlepszy czas za zwiedzanie miast jeśli źle znosiz upały i dobry czas na nacieplejszy region czyli południe Maroka. Na wieczór przygotuj sweter.

Styczeń i Luty – najbardziej deszczowe miesiące w Maroku, ciepłe dni i chłodne noce. Wybrzeże bywa wietrzne – czas dla surferów

Posted on: October 27, 2012ania